2024 жылдың 10 сәуірінде С.Ж. Асфендияров атындағы ҚазҰМУ базасында Халықаралық ғылым күні аясында, фармацевтикалық және токсикологиялық химия, фармакогнозия және ботаника кафедрасының ғылыми-практикалық және оқу-әдістемелік жетістіктерінің көрмесі өтті.

Кафедра ғалымдары келесі ғылыми әзірлемелерде өз жетістіктерін көрсетті:
1. Жартылай синтетикалық бета-лактам қатарының антибиотигі
2. Пенициллинацилаза ферменті
3. Терең әдіспен алынған цефалоспориназа ферменті
4. «Каздент» емдік және профилактикалық тіс пастасы
Пенициллин қатарының антибиотиктері қолданбалы және іргелі зерттеулердің басым бағыты болып табылатын бета-лактамды бактерияға қарсы препараттардың үлкен фармакологиялық топшасы болып табылады.
ДДСҰ деректері бойынша антибиотиктерге тұрақтылықтың өсіп келе жатқан қаупімен күресу үшін әзірлеу сатысындағы жаңа микробқа қарсы антибиотиктердің елеулі тапшылығы тақырыбы өзекті болып табылады. ДДСҰ-ның 2017 жылғы 25 ақпандағы соңғы қорытындысы антибиотиктерге төзімділік мәселесін шешу үшін медициналық мақсаттағы жаңа антибиотиктерді әзірлеу бойынша жұмысты жеделдету қажеттілігін атап көрсетеді.
Фармацевтикалық және токсикологиялық химия, фармакогнозия және ботаника кафедрасында пенициллинацилаза ферментінің көмегімен жаңа фармацевтикалық заттардың синтезі жаңа ғылыми бағыт болып табылады.
Алғаш рет әсерінің кең спектріне ие пенициллин қатарының антибиотигі жартылай синтезді жаңа қосылыс әзірленді.
Тұтынушының негізгі проблемалары – қымбат импорттық фармацевтикалық субстанцияның болуы, яғни импортпен байланысты тәуекелдер, жоғары баға және отандық өндірушілердің болмауы.
Бұл субстанция 2025 жылы Коммерцияландыру реакторына ұсынылатын болады.
2024 жылы жаңа фармацевтикалық субстанциялар құру бағыты бойынша және «Препараттарды құрылымдаудың биофизикалық әдістері» тақырыбы бойынша гранттық қаржыландыруға арналған жобалар жоспарлануда.
Кафедрада жөтелден жаңа шәрбат пен шілтежапырақты шәйқурай ДӨШ негізінде емдік мұз кәмпиттер әзірленді.